Innowacyjne meble w przyjaznej szkole

Innowacyjne meble w przyjaznej szkole

Opublikowany

Nowoczesne meble oraz pomoce dydaktyczne mają duży wpływ na to, w jaki sposób dzieci uczą się i funkcjonują w szkole. O tworzeniu w szkole przyjaznej przestrzeni - inspirującej aktywność uczniów oraz sprzyjającej integracji dzieci z niepełnosprawnościami - eksperci, praktycy oraz designerzy rozmawiali dzisiaj na konferencji „Innowacyjne meble w przyjaznej szkole”. Konferencja zorganizowana została przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polski Fundusz Rozwoju przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju.

Meble.jpg
Podczas konferencji dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice, przedstawiciele gmin i powiatów zapoznali się z analizami dotyczącymi wpływu wyposażenia szkól na rozwój dzieci, poznali dostępne na polskim rynku rozwiązania, a także otrzymali praktyczny przewodnik ułatwiający wprowadzenie w życie optymalnych standardów.

Wzmacnianiu kompetencji potrzebnych we współczesnym świecie, powinny również towarzyszyć zmiany przestrzeni, w której przebywają uczniowie. Współczesna szkoła to szkoła wspierająca rozwój umiejętności kreatywnych, tworząca środowisko pobudzające spontaniczną aktywność uczniów. Jej zadaniem jest również sprzyjanie integracji dzieci z różnego rodzaju potrzebami edukacyjnymi.

Naszym celem jest kształtowanie wśród młodych ludzi, na wszystkich etapach edukacji, kompetencji, które będą przydatne w codziennym życiu, które dziś charakteryzuje się  szybkimi zmianami wynikającymi z przemian cyfrowych. Kreatywność, odwaga oraz błyskawiczne dostosowywanie się do przemian, które zachodzą na świecie, będą stanowiły o atrakcyjności młodych ludzi dla potencjalnych pracodawców, w tym zwłaszcza innowacyjnych firm – powiedziała Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii – Zarówno przedsiębiorczość, jak i technologie potrzebują zdolnych i kompetentnych kadr, aby się rozwijać. Tworzenie przyjaznej przestrzeni w szkole jest niezwykle ważne dla kształcenia młodych ludzi ponieważ nowoczesne i funkcjonalne wyposażenie to lepsze warunki dla ich rozwoju. Ważne jest, aby w proces zaangażować także przedsiębiorców gdyż na polskim rynku istnieje wiele firm, które mają w swojej ofercie innowacyjne meble - dodała minister Emilewicz.

Projektowane wyposażenie w szkole, w tym głównie meble - oprócz walorów ergonomicznych i prozdrowotnych – powinno zapewnić możliwość pracy zespołowej oraz integracji dzieci z niepełnosprawnościami. Ważne jest również wspieranie takich postaw, jak możliwość wyrażania własnych pomysłów, przy jednoczesnym zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa.

W ciągu półtora roku przeprowadzimy audyty dotyczące dostępności w 50 szkołach w całej Polsce i wyposażymy je w urządzenia poprawiające dostępność. Szkoły wybierzemy w konkursie. Będzie to pilotaż programu Przestrzeń Przyjaznej Szkoły, który realizujemy pod szyldem #DostępnośćPlus. Jeśli ta forma wsparcia zda egzamin, na pomoc może liczyć kolejnych 150 szkół - zapowiedział Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak.

Korzystanie z nowych rozwiązań przestrzennych przez szkoły  jest ważne również z punktu widzenia  kształtowania umiejętności określonych w podstawie programowej czy kompetencjach kluczowych, takich jak umiejętność komunikowania się, współpracy, negocjacji, rozwijanie kreatywności.  Ukierunkowanie edukacji na kształtowanie postaw i cech sprzyjających innowacyjności to jeden z elementów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Równie ważnym jej punktem jest program flagowy Polskie Meble.

Polskie meble już dziś trafiają do zachodnioeuropejskich szkół, przedszkoli i uniwersytetów, a nasze firmy posiadają wiele innowacyjnych rozwiązań, które wyznaczają trendy na rynku. Meble szkolne mają szansę stać się jednym z hitów polskiej branży meblarskiej. Produktem, który demonstruje wartość, jaką niesie wiedza o potrzebach edukacji, uniwersalne projektowanie i atrakcyjne wzornictwo. Dzięki Programowi Polskie Meble oraz Funduszowi Inwestycji Samorządowych PFR może realnie wspierać firmy i samorządy w tym zakresie. Angażując się w projekt „Innowacyjne meble w przyjaznej szkole” chcemy wspierać rozwój producentów i samorządów nie tylko poprzez ofertę inwestycyjną. Jestem przekonany, że nasze dzieci zasługują na to, aby uczyć się w nowoczesnej i przyjaznej szkole – powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Polska branża meblarska jest trzecim na świecie eksporterem mebli - w 2017 roku z wynikiem ponad 10 mld euro wyprzedziliśmy Włochów, a przed nami zostały Chiny i Niemcy. Celem Programu Polskie Meble jest zajęcie pierwszego miejsca w eksporcie mebli w Europie do końca 2020 roku. Branżę tworzy ponad 26 tysięcy podmiotów, w których pracuje na etatach ponad 165 tys osób. Wartość produkcji mebli w 2017 roku przekroczyła 45 mld złotych. Wartość krajowego rynku mebli do szkół wynosi według szacunków własnych około 500 mln zł.

Przewodnik dla szkół, jednostek samorządu terytorialnego oraz rad rodziców „Inwestycje w Przestrzeń Przyjaznej Szkoły” dostępny jest do pobrania poniżej.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

A_Zalewska.jpg

grafika | 2,53 MB

Pobierz
B_Pawlak.jpg

grafika | 2,13 MB

Pobierz
J_Emilewicz.jpg

grafika | 1,42 MB

Pobierz
PFR przewodnik polskie meble.pdf

pdf | 7,31 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Polski Fundusz Rozwoju przygotował nowy instrument - „Akcelerator Eksportu Branży Meblarskiej”

temu

Podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Wyposażenia Wnętrz „Warsaw Home” w Nadarzynie, Bartłomiej Pawlak, członek zarządu PFR przedstawił nowy instrument wspierania ekspansji zagranicznej polskich firm – Akcelerator Eksportu Branży Meblarskiej. Instrument ma pomóc firmom zdynamizować ekspansję zagraniczną w oparciu o narzędzia dostępne w ramach oferty Grupy PFR oraz współpracę z instytucjami publicznymi. Akcelerator realizowany jest w ramach Programu Flagowego Polskie Meble, którego koordynatorem jest Polski Fundusz Rozwoju. Patronem honorowym działań jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz PFR wspólnie pracują nad wdrożeniami usług dronów

temu

W Katowicach, w obecności Komisarza UE ds. Badań, Nauki i Innowacji Carlosa Moedasa, wicepremiera Jarosława Gowina oraz minister Jadwigi Emilewicz, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Polski Fundusz Rozwoju podpisały porozumienie o współpracy przy wdrażaniu pilotaży usług bezzałogowych statków powietrznych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz upowszechnianiu zebranych doświadczeń wśród miast i samorządów w Polsce.
Rusza Szkoła Pionierów PFR – międzynarodowy program edukacyjny dla młodych wizjonerów technologicznych z całej Polski

temu

W dniu 5 czerwca br. ruszył nabór do Szkoły Pionierów PFR – nowatorskiego programu edukacyjnego Polskiego Funduszu Rozwoju dla młodych, przyszłych przedsiębiorców w branżach nowych technologii. Podczas trzech tygodni intensywnych warsztatów oraz tygodniowego pobytu na University of Cambridge w Wielkiej Brytanii 50 uczestników będzie rozwijać teoretyczne i praktyczne umiejętności biznesowe pod okiem wybitnych szkoleniowców. Program powstał i jest realizowany przy zaangażowaniu partnerów Szkoły Pionierów PFR, którymi są w ramach pierwszej edycji firmy Allegro i TDJ oraz Fundacja PFR.
Jak dogonić najbogatszych? PFR prezentuje raport specjalny nt. wzrostu gospodarczego

temu

Nie ma gotowej recepty na dogonienie bogatych. Ostatnie trzy dekady rozwoju Polski to ogromny sukces cywilizacyjny, ale póki co to epizod wzrostu, a nie  konwergencja. By podtrzymać wysoki wzrost, potrzebujemy tworzyć warunki do inwestowania w środki produkcji i umiejętności oraz uodparniać gospodarkę na kryzysy i szoki gospodarcze – to główne wnioski z raportu specjalnego PFR „Doganianie bogatszych przez biedniejszych w literaturze ekonomicznej i w praktyce gospodarczej minionego wieku – wnioski dla Polski”, przygotowanego przez Pawła Dobrowolskiego, głównego ekonomistę PFR.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.