Polski Fundusz Rozwoju tworzy największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformę do inwestowania w innowacje 

Polski Fundusz Rozwoju tworzy największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformę do inwestowania w innowacje 

Opublikowany

Polski Fundusz Rozwoju w ramach programu Start in Poland tworzy PFR Ventures - największą w Europie Środkowo – Wschodniej platformę inwestycji kapitałowych w innowacyjne spółki na wczesnym etapie rozwoju. PFR Ventures będzie odpowiedzialny za zarządzanie funduszami inwestycyjnymi typu venture capital o wartości 2,8 mld zł. Będzie wspierał rozwój polskiego rynku venture capital i nowych technologii.


- Tworzymy największą w historii regionu platformę inwestycji venture capital. Jej celem będzie rozwijanie innowacyjnych przedsiębiorstw poprzez wsparcie kapitałowe i eksperckie. Chcemy pobudzić kapitał prywatny do zaangażowania w projekty o wyższym ryzyku, ale potencjalnie wysokiej stopie zwrotu. Zależy nam na finansowaniu nowoczesnych technologii oraz polskich produktów i usług, które mogą odnieść sukces na rynku światowym – powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju S.A.


Platforma inwestycyjna PFR Ventures jest kluczowym elementem programu Start In Poland, który jest jednym z filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Program Start In Poland ma na celu stworzenie sprzyjających warunków dla przedsiębiorstw na wczesnym etapie rozwoju - począwszy od fazy inkubacji i akceleracji, przez wzrost, po ekspansję międzynarodową. W efekcie programu Start in Poland powstaną nowatorskie i innowacyjne technologie „Made in Poland”, zdolne konkurować na rynkach zagranicznych.


PFR Ventures będzie firmą inwestycyjną zarządzającą funduszami typu venture capital. Inwestycje mogą mieć charakter bezpośredni, tj. w spółkę wspólnie z koinwestorem lub pośredni w fundusze venture capital jako inwestor wiodący (tzw. anchor inwestor). Wykorzystując fundusze Unii Europejskiej, PFR Ventures utworzy 5 funduszy inwestycyjnych zamkniętych: Starter FIZ, Biznest FIZ, Otwarte Innowacje FIZ, BRIdge VC FIZ oraz KOFFI FIZ. Wybór projektów inwestycyjnych będzie oparty o precyzyjnie zdefiniowane i dostępne publicznie kryteria w ramach konkurencyjnego i profesjonalnego procesu inwestycyjnego. W ramach platformy PFR Ventures finansowane będą mogły być projekty na różnych etapach rozwoju i zróżnicowanej wielkości: od 200 tys. do nawet 60 mln zł na pojedynczy projekt, fundusze typu seed oraz venture capital o wartości od około 20 mln zł do 800 mln zł. PFR Ventures będzie finansował do połowy wartości inwestycji, a kolejne 50% pochodzić będzie od inwestorów prywatnych, zarówno instytucjonalnych jak i indywidualnych. Termin rozpoczęcia inwestycji po utworzeniu funduszy to IV kwartał 2016 roku.


Działalności PFR Ventures dopełniać będą skoordynowane z nią inicjatywy wspierające, w tym ScaleUP – pilotaż programu akceleracyjnego PARP mający na celu zwiększenie stopnia współpracy mikro i małych innowacyjnych firm z dużymi przedsiębiorstwami. W efekcie korporacje będą mogły zacząć w większym stopniu wykorzystywać nowatorskie rozwiązania proponowane przez polskie innowacyjne firmy. Termin rozpoczęcia działalności przez Scale-Up to 15 lipca 2016 roku.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.