Marcin Piasecki wybrany do zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju 

Marcin Piasecki wybrany do zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju 

Opublikowany

Rada Nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. powołała Pana Marcina Piaseckiego na stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Inwestycyjnych, które obejmie z dniem 1 czerwca 2016 roku.

W ramach otwartego postępowania kwalifikacyjnego ogłoszonego w dniu 11 kwietnia 2016 roku, Rada Nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. podjęła decyzję o powołaniu Pana Marcina Piaseckiego na Wiceprezesa Zarządu spółki ds. Inwestycyjnych z dniem 1 czerwca 2016 roku. Pod koniec kwietnia w wyniku takiego samego postępowania rada nadzorcza wybrała na Prezesa Zarządu spółki Pana Pawła Borysa.


- Powołanie Pana Marcina Piaseckiego do zarządu jest ważnym elementem budowy nowych struktur zintegrowanej grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Jego wiedza i doświadczenie będą bardzo potrzebne przy tworzeniu strategii i nadzorowaniu projektów inwestycyjnych grupy – stwierdził Paweł Borys, prezes PFR S.A.


Do kompetencji nowego Wiceprezesa Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju należeć będą m.in.: wypracowanie strategii PFR w obszarze inwestycji kapitałowych oraz bezpośredni nadzór nad zespołem inwestycyjnym spółki.


- PFR ma szansę skutecznie wypełniać lukę kapitałową istniejącą na naszym rynku, a tym samym pomóc uwolnić potencjał polskich przedsiębiorców. Uważam, że również na polskim rynku, tak jak ma to miejsce w Niemczech czy Francji, możliwe jest stworzenie państwowego funduszu inwestycyjnego, będącego źródłem cierpliwego kapitału współfinansującego rozwój przedsiębiorstw prywatnych, a równocześnie realizującego atrakcyjne zwroty z zaangażowanego kapitału – powiedział Marcin Piasecki.


Głównym zadaniem Zarządu PFR jest obecnie opracowanie strategii oraz budowa grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, integrującej instrumenty i instytucje wspierające rozwój społeczno-gospodarczego Polski.


- Kluczowym elementem dla sukcesu rządowego Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju są ludzie, którzy będą go realizować, dlatego musimy wybierać najlepszych. Jestem przekonany, że do takich należy powołany dziś przez Radę Nadzorczą PFR wiceprezes odpowiedzialny za inwestycje. Profesjonalny zarząd Polskiego Funduszu Rozwoju, strategicznej dla powodzenia Planu spółki, gwarantuje sprawne wdrożenie nowej, zintegrowanej struktury instytucji wspierających polską gospodarkę – podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki.                                        ***

Sylwetka Wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju S.A.


Marcin Piasecki - menadżer o bogatym doświadczeniu międzynarodowym zdobytym w wiodących instytucjach finansowych i inwestycyjnych.


Pracę zawodową rozpoczął w bankowości inwestycyjnej Citigroup, początkowo w Paryżu, a następnie w Londynie. W biurze paryskim pracował w zespołach doradczych przy międzynarodowych transakcjach kapitałowych (fuzje i przejęcia). W Londynie doradzał klientom, takim jak Shell, ConocoPhillips, Gaz de France czy Dubai Aluminium Company i Saudi Electric Company przy wielomiliardowych projektach finansowanych w formule Project Finance.


W 2008 roku dołączył do zespołu międzynarodowych ekspertów w państwowej firmie inwestycyjnej Mubadala Development Company, w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W Mubadali był odpowiedzialny za finansowanie projektów inwestycyjnych oraz szkolenie przyszłych kadr zarządczych. Trzy projekty, za które był odpowiedzialny, zostały nagrodzone przez prestiżowe pisma - „Project Finance Journal”, „Project Finance International” i „Euromoney” jako transakcje roku. Po powrocie do Europy pracował w Londynie dla Kulczyk Investments jako dyrektor odpowiedzialny za Corporate Finance.


Od września 2013 roku jest dyrektorem inwestycyjnym w Polskim Funduszu Rozwoju S.A. (poprzednio PIR S.A.). W tym okresie doprowadził do podpisania umowy inwestycyjnej z Tauron Polska Energia, przewidującej największy do tej pory udział kapitałowy PFR w wysokości 750 mln PLN. Jest również odpowiedzialny za pierwszą transakcję PFR z polskim przedsiębiorstwem prywatnym (PESA Bydgoszcz).


Marcin Piasecki ukończył studia magisterskie na ESCP Europe w Paryżu (Finanse) i na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (Wydział Zarządzania), a także podyplomowe studia INSEAD Executive Program oraz General Electric Leadership Program.

We współpracy z Katedrą Ekonomii Stosowanej SGH prowadzi badania naukowe dotyczące mechanizmów rozwoju gospodarczego, publikując między innymi w „International Journal of Management and Economics”. Jest pomysłodawcą programu „Asy Polskiej Gospodarki” realizowanego w ramach niezależnego think tanku - Instytutu Wolności. Inicjatywa ma na celu wypracowanie instrumentów wsparcia dalszego dynamicznego rozwoju polskich przedsiębiorstw prywatnych.


Jest członkiem zespołu ekspertów, pracujących przy wicepremierze Mateuszu Morawieckim, nad przygotowaniem Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.