Jak dogonić najbogatszych? PFR prezentuje raport specjalny nt. wzrostu gospodarczego

Jak dogonić najbogatszych? PFR prezentuje raport specjalny nt. wzrostu gospodarczego

Opublikowany

Nie ma gotowej recepty na dogonienie bogatych. Ostatnie trzy dekady rozwoju Polski to ogromny sukces cywilizacyjny, ale póki co to epizod wzrostu, a nie  konwergencja. By podtrzymać wysoki wzrost, potrzebujemy tworzyć warunki do inwestowania w środki produkcji i umiejętności oraz uodparniać gospodarkę na kryzysy i szoki gospodarcze – to główne wnioski z raportu specjalnego PFR „Doganianie bogatszych przez biedniejszych w literaturze ekonomicznej i w praktyce gospodarczej minionego wieku – wnioski dla Polski”, przygotowanego przez Pawła Dobrowolskiego, głównego ekonomistę PFR.

Raport.png
Pomimo wojen, katastrof gospodarczych i okresowych renesansów, Polska od kilku wieków zachowuje mniej więcej stałą odległość w rozwoju do państw najbardziej rozwiniętych. W tej perspektywie pozytywnie wyróżniają się ostatnie trzy dekady, podczas których dokonaliśmy cywilizacyjnego skoku gospodarczego. Nasze PKB na głowę jako procent PKB na głowę Niemiec skoczyło z 10% do 30%, a po uwzględnieniu siły nabywczej pieniądza z 30% do 60%. Jednak musimy mieć świadomość, ze taki spektakularny wzrost to w perspektywie czasu potrzebnej na dogonienie najbogatszych zaledwie epizod ponad przeciętnego rozwoju, a nie trwała konwergencja.

„Sukces, jaki osiągnęliśmy nie może nas zdemobilizować. Polska może kontynuować dalszy rozwój, jeśli uda nam się dokonać transformacji naszej gospodarki z dostarczyciela tanich usług i siły roboczej, na producenta wysoko zaawansowanych technologicznie produktów i usług, w takich obszarach, jak bezzałogowe statki powietrzne, biotechnologia, czy teleinformatyka. Temu ma m.in. służyć Plan Morawieckiego - pierwsza od dwóch wieków próba transformacji gospodarczej w Polsce, która nie jest podejmowana jako odpowiedź na załamanie gospodarcze, a skokiem do przodu – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. „Liczę, że ten raport będzie pewnego rodzaju drogowskazem, pokazującym potencjalne i realne wyzwania stojące przed Polską, a także drogi ich przezwyciężenia.”

„Wejście na ścieżkę wysokiego rozwoju wymaga wdrożenia działań stabilizujących gospodarkę, otwierających ją na korzyści z handlu ze światem i uwalniających z nadmiernych ograniczeń biurokratycznych. Są to działania wielokrotnie realizowane i opisywane przez ekonomistów. Jednak utrzymanie wysokiego rozwoju przez długie okresy jest dużo bardziej skomplikowane. Wymaga regularnego diagnozowania najbardziej dolegliwych ograniczeń wzrostu, wdrażania polityk zmniejszających te dolegliwości oraz tworzenia szeroko rozumianych instytucji wspierających rozwój. W każdej gospodarce będą to inne działania” – mówi Paweł Dobrowolski.

Co zrobić, aby utrzymać w Polsce takie ponadprzeciętne tempo wzrostu gospodarczego? Raport wskazuje i opisuje kilka kluczowych czynników, które mogą o tym przesądzać:

- Stabilność makroekonomiczna i odporność na szoki gospodarcze;
- Sprawczość wspólnoty przez rozliczalność władzy;
- Otwarty porządek społeczny;
- Tworzenie prorozwojowej wspólnoty, która umożliwi prorozwojową politykę;
- Usuwanie realnych mikroograniczeń rozwoju;
- Nowoczesna polityka przemysłowa;
- Negocjowanie miejsca w systemie światowym.

Oprócz tych czynników konieczne są ciągłe eksperymenty, próby i wyciąganie wniosków z błędów. „Im bardziej przybliżymy się w rozwoju do Zachodu, tym większa będzie potrzeba odkrywania poprzez eksperymenty, jakie polityki gospodarcze służą rozwojowi. Potrzebujemy w Polsce wypracować model eksperymentowania z politykami gospodarczymi dostosowany do naszych uwarunkowań i możliwości” – uważa Paweł Dobrowolski. „Przejście na wyższy poziom rozwoju gospodarczego wymagać będzie wytężonego wysiłku i odważnego eksperymentowania w poszukiwaniu optymalnych dla rozwoju polityk i instytucji, jak miało to miejsce w USA, Niemczech, Francji czy Japonii. Liczę, że ten raport stanie się ważnym głosem w dyskusji nad sposobem osiągnięcia tego celu” – dodaje Dobrowolski.

Raport dostępny jest poniżej:

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

PFR Raport Doganianie bogatszych Pawel Dobrowolski.pdf

pdf | 3,07 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Polski Fundusz Rozwoju przejmuje Polskie Koleje Linowe

temu

Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) zawarł umowę ze spółką zależną funduszu Mid Europa Partners na zakup 99,77% akcji Polskich Kolei Linowych SA (PKL) [1]. Zamknięcie transakcji jest planowane w najbliższych miesiącach po spełnieniu się warunków zawieszających, w tym uzyskaniu przez PFR zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Polski Fundusz Rozwoju przygotował nowy instrument - „Akcelerator Eksportu Branży Meblarskiej”

temu

Podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Wyposażenia Wnętrz „Warsaw Home” w Nadarzynie, Bartłomiej Pawlak, członek zarządu PFR przedstawił nowy instrument wspierania ekspansji zagranicznej polskich firm – Akcelerator Eksportu Branży Meblarskiej. Instrument ma pomóc firmom zdynamizować ekspansję zagraniczną w oparciu o narzędzia dostępne w ramach oferty Grupy PFR oraz współpracę z instytucjami publicznymi. Akcelerator realizowany jest w ramach Programu Flagowego Polskie Meble, którego koordynatorem jest Polski Fundusz Rozwoju. Patronem honorowym działań jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli
Polski Fundusz Rozwoju właścicielem BGK Nieruchomości

temu

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) został właścicielem spółki BGK Nieruchomości, realizującej inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus. To efekt umowy zawartej przez PFR z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Celem jest integracja narzędzi inwestycyjnych w jednej grupie kapitałowej i przyśpieszenie realizacji inwestycji w przystępne cenowo budownictwo mieszkaniowe.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz PFR wspólnie pracują nad wdrożeniami usług dronów

temu

W Katowicach, w obecności Komisarza UE ds. Badań, Nauki i Innowacji Carlosa Moedasa, wicepremiera Jarosława Gowina oraz minister Jadwigi Emilewicz, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Polski Fundusz Rozwoju podpisały porozumienie o współpracy przy wdrażaniu pilotaży usług bezzałogowych statków powietrznych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz upowszechnianiu zebranych doświadczeń wśród miast i samorządów w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.